Menu:

 

 
Odkazy:

arrow Bokomara
arrow Folk a country
arrow Folk time
arrow Radio Proglas
arrow Gedy sound
arrow Studio Kopce
arrow Tom Bowling trio

 

 

  
Recenze na kompilaci 50 miniatur          <<< zpět

Před bezmála dvaceti lety sestavil muzikant a producent Zdeněk Vřešťál projekt Drobné skladby mistrů, na který nyní navazuje albem 50 miniatur. Jak již název napovídá, shromáždil na desku pět desítek interpretů se stejným počtem písniček, jejichž stopáž se točí kolem minuty.
Jeho cílem je představit mladé, talentované písničkáře či folkové skupiny, které v dnešní době nemají šanci proniknout k masovějšímu publiku. Ty v rozumné míře proložil slavnějšími kolegy, kteří si nemusí již nic dokazovat. A tak na CD nalezneme totální začátečníky vedle matadorů typu Karla Plíhala, Jaromíra Nohavici, Jiřího Suchého nebo Marka Ebena.
Podařilo se Vřešťálův úmysl naplnit? Částečně ano, většina muzikantů se na oficiálním albu objevuje vůbec poprvé a třeba budou mít štěstí, že si jich všimne někdo kompetentní. Na druhou stranu těžko si představit, že na základě minutové písničky nějaký vydavatel, manažer, promotér nebo dramaturg poběží shánět daného písničkáře. A to i přes to, že by mu to moc práce nedalo, protože veselý a nápaditý booklet nabízí mailové adresy i telefonní čísla interpretů.
Většina písní se točí kolem folku s různými přesahy do rocku, jazzu, swingu, folklóru či klasické hudby. Album otevírá roztančený, pouťový kuplet plzeňské Démophobie, následuje klasika Antonína Dvořáka ve svérázné úpravě Filipa Benešovského, dudácký folklór Panelákových fotrů, promyšlený folk Zdeňka Vřešťála a první pětku uzavírá nápaditý Xavier Baumaxa.
O skladbách naší první písničkářské ligy se nemá smysl rozepisovat, zvláště, když většina jich vyšla již na jiných nosičích. Suchý nebo Schmitzer prostě umí. Z těch méně známých zaujme něžné Klíčení (nejlepší píseň alba) severočeské kapely Jarret, swingová Zahradní párty Ponožek pana Semtamťuka či Balada o mořském vlku Martina Rouse.
A mé osobní objevy? Karel Diepold a jeho Křížek na poli a Pavel Pokorný, který je na výběru zastoupen písničkou Tma očima ženy. Být vydavatel, o ty bych se zajímal. Pokud by se jim podařilo alespoň trošku prorazit, pak tato logicky nevyrovnaná deska měla smysl.

                                                                             
  Karel Souček